Sperm Sayısını Artıran Yiyecekler

Sperm Sayısını Artıran Yiyecekler

Sperm Sayısını Artıran Yiyecekler Gebe kalmak için doğru yemesi gereken tek kişi sen değilsin. Erkeğinizin diyeti de doğurganlığını etkileyebilir. Hangi doğurganlık gıdalarına ihtiyacı olduğunu ve hangi bebeği bozan gıdaları karıştırması gerektiğini öğrenmesine yardımcı olun.

“Ne yersen osun” sözünü hepimiz duymuşuzdur. Görünen o ki, konu doğurganlık olduğunda bu erkekler için de geçerli.

Daha sağlıklı yiyecekler yemek, sperm sayısını artırmaya yardımcı olabilirken, çok sağlıklı olmayan şeyleri yemek, sayılarını azaltabilir.

Siz ve eşiniz hamile kalmaya çalışıyorsanız, yeme alışkanlıklarındaki bir değişiklik sizi hamile kalma hedefinize yaklaştırabilir.

Sperm Sayısını Artıran Yiyecekler

Sperm Sayısını Artıran Yiyecekler

Hem siz hem de eşiniz muhtemelen sağlıklı bir diyetin birçok avantajını zaten biliyorsunuzdur. Ancak bazı yiyecekleri yemek, sperm sayısı ve kalitesi için faydalı olabilir. Daha sağlıklı sperm, hamile kalma konusunda daha az sorun yaşamanız anlamına gelir.

Tabağına eklemesi (veya daha sık yemesi) gereken bazı doğurganlık yiyecekleri şunlardır:

İstiridyeler
İstiridyelerin afrodizyak olarak bilinmesinin bir nedeni var. Porsiyon başına diğer yiyeceklerden daha fazla çinko içerirler ve çinko içeriği yüksek yiyecekler, meni hacmini ve sperm hareketliliğini artırarak erkek doğurganlığına yardımcı olabilir.

Adamınız istiridye sevmiyorsa, sığır eti, kümes hayvanları, süt ürünleri, fındık, yumurta, kepekli tahıllar ve fasulyede de çinko bulabilir. Veya kendisinin ve küçük yüzücülerinin olabildiğince sağlıklı olmasını sağlamak için günlük multivitamin alarak çinko alabilir.

Meyve ve Sebzeler
Meyve ve sebzelerde (kızılcık ve karalahana gibi) bulunan antioksidanlar, spermleri hücresel hasardan korumaya ve onları güçlü ve hızlı tutmaya yardımcı olabilir – tam da fallop tüplerinden geçmek ve bir yumurtayı döllemek için ihtiyaç duydukları şey. Bu arada, E ve C vitaminleri sperm sayısını ve hareketini biraz artırabilir.

Mango, avokado ve ıspanak ve brokoli gibi yeşil sebzelerde E vitamini bulun. Diğer yiyeceklerin yanı sıra portakal, domates ve greyfurtta C vitamini alın. Yapraklı yeşillikler, fasulye ve birçok meyve folat açısından  zengindir – spermi kromozomal anormalliklerden uzak tutmaya yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahip bir B vitamini.

Tatlımınızın diyetinde temel bir besin olacak güçlü bir sebze arıyorsanız, tatlı patates servis edin: Yukarıdaki tüm besinlerle doludur – C, E vitaminleri ve folat.

Fındık
Fındık endüstrisi tarafından finanse edilen bazı araştırmalar, fındıkların sperm kalitesini ve işlevini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Özellikle ceviz, sperm kalitesini artırmaya yardımcı olabilir. Bunun nedeni cevizlerin antioksidanlar ve omega-3 yağ asitleri ile dolu olmasıdır.

Diğer antioksidan bakımından zengin fındıklar arasında badem, ceviz, çam fıstığı ve fındık bulunur. Fıstık ayrıca bir antioksidan yumruk içerir. Fındık atıştırmayı olabildiğince sağlıklı tutmak için adamınız porsiyonlarına dikkat etmelidir. 1 onsluk porsiyona (yaklaşık küçük bir avuç) yapışın ve çikolata kaplı kuruyemişlerden ve şeker ekleyenlerden kaçının.

Tohumlar
Kabak çekirdeği, her ikisi de sperm kalitesini artırmaya yardımcı olabilecek yüksek dozda çinko ve omega-3 yağ asitleri içerir.

Omega-3 stoklamanın başka yollarını mı arıyorsunuz? E vitamini ve sperm miktarını ve hareketini iyileştirmeye yardımcı olabilecek diğer antioksidanları içeren keten tohumu, chia tohumları veya ayçiçeği tohumlarını deneyin.

Nar Suyu
Antioksidan çevrelerindeki bir diğer güçlü oyuncu da nardır. Nar suyunun sperm kalitesini artırdığı gösterilmiştir, bazı hayvan çalışmaları bulmuştur, ancak insanlarda aynı etkiye sahip olduğu henüz kanıtlanmamıştır.

Bu arada, biraz nar suyunun zararı olmaz. Sabah OJ’si için değiştirmesini veya bir smoothie’ye eklemesini sağlayın.

Yağlı Balık
Doğurgan erkeklerin spermleri, kısır erkeklerin spermlerinden daha fazla omega-3 yağ asidi içerir. Adamınız somon, ringa balığı, sardalye ve hamsi gibi yağlı balıkları yiyerek omega-3 alabilir.

Bonus: Omega-3 yağ asitleri ayrıca cinsel organlara kan akışını iyileştirir, bu da erkeğinizin yatak odasında dışarı çıkmasına yardımcı olabilir.

Maca Kökü
Bu Peru kökünden elde edilen toz, doğal bir libido güçlendirici olarak uzun süredir devam eden bir üne sahiptir. Bu kesin olarak kanıtlanmamıştır, ancak bazı araştırmalar maca tozunun sperm konsantrasyonunu ve hareketliliğini arttırdığını göstermiştir.

Partneriniz bu fındık tadındaki tozu denemek isterse, biraz yulaf ezmesi ve smoothie serpebilir veya krep, waffle ve diğer şekerlemeleri yaparken biraz ekleyebilir.

  • Bitter Çikolata
  • Muz
  • Keçiboynuzu
  • Ispanak
  • Ceviz
  • Balık
  • Sarımsak
  • Nar
  • Yumurta
  • Kırmızı Et

Erkek Doğurganlığı İçin Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Erkeğinizin doğurganlığı artırmak için daha fazla yemek isteyebileceği yiyecekler olduğu gibi, azaltabileceği veya menüden tamamen çıkarabileceği başka yiyecekler de vardır. Bu yiyecekler sperm sayısını azaltabilir ve erkek doğurganlığını olumsuz yönde etkileyebilir:

Abur Cubur
Elbette, eşiniz bunun kalp veya bel için iyi olmadığını biliyor, ancak yağlı, kızarmış ve şekerli yiyecekler de erkek doğurganlığını bozabilir. Araştırmalara göre şekerli atıştırmalıklar ve soda gibi içecekler sperm kalitesine zarar verebilir. Çörekleri meyve ve yulaf ezmesiyle takas etmek için bir neden daha.

Yüksek Cıvalı Balık
Merkür, hem kadınlarda hem de erkeklerde kısırlık ile ilişkilendirilmiştir. Kılıç balığı, kral uskumru, çini balığı, marlin, büyük gözlü ton balığı, portakal pürüzlü ve köpek balığı en yüksek cıva içeriğine sahiptir, bu nedenle bunları omega-3 açısından zengin somon veya çinko açısından zengin kabuklu deniz ürünleri ile değiştirin.

Kafeinli içecekler ve alkol
Araştırmalar, çok fazla kahve, çay, enerji içeceği ve alkol içmenin sperm sayısını azaltabileceğini gösteriyor. Bu nedenle eşinize kafein alımını günde iki fincan joe ile sınırlandırmasını ve alkol tüketimini kontrol altında tutmasını isteyin.

Soya
Soya açısından zengin bir diyetin gerçekten hamile kalma sorunlarına yol açıp açmayacağı belli değil, ancak bazı araştırmalar soya gıdalarında yüksek diyetleri daha düşük sperm konsantrasyonuyla ilişkilendirdi. Bu nedenle soya sosuna ek olarak tofu, soya sütü, tempeh ve diğer soya bazlı yiyecekleri şimdilik atlamak isteyebilir.

Yüksek Yağlı Süt
Evet, süt vücuda iyi gelir. Ancak sperm söz konusu olduğunda, erkekler yüksek yağlı şeylerden vazgeçmek isteyebilir. Tam yağlı süt ürünleri, sperm sayısını ve hareketliliğini olumsuz etkileyebilir. Adamınızın az yağlı süt, yağsız süt veya badem sütü veya Hindistan cevizi sütü gibi süt alternatiflerine ulaşması daha iyidir. Aynı şey peynir ve yoğurt gibi diğer süt ürünleri için de geçerlidir: Sperm kalitesine fayda sağladığı tespit edilen az yağlı çeşitleri seçin.

İşlenmiş Et
İşlenmiş kırmızı etlerde yüksek diyetler, daha düşük sperm sayısı ve kalitesi ile ilişkilidir, bu nedenle eşiniz domuz pastırması, sosisli sandviç, sosis, şarküteri eti ve benzeri yiyecekleri azaltmalıdır. Bunun yerine tavuk göğsü, yağsız sığır eti, bizon ve yağsız domuz eti gibi daha sağlıklı alternatifleri tercih etmesini söyleyin.

Umutlu anne adaylarının beslenmelerine dikkat etmeleri ne kadar önemliyse, aynı şey baba adayları için de geçerli. Eşinizin daha fazla doğurganlık dostu gıdalar eklemesi ve daha az sağlıklı seçeneklere geri dönmesi zarar vermez. İkinizin de hayalini kurduğunuz o bebeğe hamile kalma şansınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

Twitter: Annelik Dünyası