Doğurganlığı Doğal Olarak Artırmanın 9 Yolu

Doğurganlığı artırmanın 9 yolu

Doğurganlığı Doğal Olarak Artırmanın 9 Yolu Hamile kalma şansınızı artırmanın yollarını arıyorsanız, bazı doğal doğurganlık tedavilerini keşfetmeye değer olabilir.

Elbette, tamamlayıcı ve alternatif tedavilerin çoğu hala geleneksel doğurganlık artırıcılar kadar iyi çalışılmamıştır – bu nedenle uyarılarla gelirler – ancak bunları sorumlu bir şekilde araştırdığınız ve doğurganlığı artırmanın doğal yolları hakkında doktorunuzla konuştuğunuz sürece. denemek isterseniz, bütünsel yardım şansınızı artırabilir.

Hipnoz

Hipnozu düşündüğünüzde bir sihirbazın eyleminin görüntüleri aklınıza gelirse, o zaman bu eğitimli konsantrasyon biçimi hakkında nasıl düşündüğünüzü yeniden gözden geçirmenin zamanı geldi. Hipnoz, anksiyete, yeme bozuklukları ve evet, doğurganlık gibi bir dizi durumu tedavi etmek için kullanılır.

Bazı uzmanlar, gevşemeyi teşvik ederek doğurganlığı artırabileceğini düşünüyor, bu da vücudu bebek yapmaya hazırlamaya yardımcı olabilir – özellikle de hamilelik planlarınızın önünde stres veya endişe varsa.

Stres doğurganlığı nasıl etkiler? Stres, vücuda kortizol gibi hormonları salmasını söyleyen bir savaş ya da kaç tepkisi yaratır ve bu da yumurtlama, döllenme ve yumurtanın implantasyonu için gereken hormonal dengeyi bozar.

Hipnoz ile Doğurganlık

O halde, hipnoz yoluyla stresi azaltmak doğurganlığı artırabilir. Ancak bilimsel araştırmalar, hipnoz ile artan doğurganlık arasında henüz sağlam bir bağlantı kuramadı . Hipnoz denemek isteyebileceğiniz bir şeye benziyorsa, tekniği bir terapistle öğrenebilirsiniz.

Uyarılar: Doğurganlık için hipnoz üzerine çok az bilimsel araştırma yapıldığından, sizin için etkili olup olmayacağı belli değil. Umutlarını hipnoza bağlamamak akıllıca olur ama bu, onu denememen gerektiği anlamına gelmez. Size veya hamile kalma şansınıza zarar vermez. En kötü durum senaryosu, boşuna büyülenmek için biraz zaman ve para taahhüt etmenizdir.

Yoga

Yoga, fiziksel duruşları (asanalar) nefes teknikleri ve meditasyonla birleştiren eski bir ruhsal uygulamadır. Araştırmalar,  yoganın , muhtemelen stres düzeylerini ve doğurganlığınızı etkileyebilecek kortizol hormonu düzeylerini düşürerek yardımcı üreme teknolojisi (ART) uygulanan kadınlar arasında doğurganlık oranlarını artırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Ayrıca yoga, insanların kilo vermesine yardımcı olabilir ve bu da vücudunuzu bebeğe hazırlamaya yardımcı olabilir. Hatta bazı doğurganlık klinikleri “doğurganlık yogası” seanslarını gündemlerine bile sokmuş durumda.

Doğurganlık Yoga

Uyarı: 95 ila 105 derece Fahrenheit arasında ısıtılan bir odada gerçekleşen Bikram yoga yaparsanız, antrenmanınızı gelişmekte olan bir fetüs için daha güvenli olan daha serin bir odaya götürmek isteyebilirsiniz.

Yoganın doğurganlığınızı doğrudan artırabileceğini gösteren hiçbir kanıt olmadığını unutmayın. Gebe kalmak için mücadele etmek stresli olabilir, bu nedenle yoga gibi gevşemeyi teşvik eden aktiviteler yapmak bu stresin bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Stres Gevşeme Teknikleri

Hipnoz ve yoganın ötesinde, meditasyon, rehberli görselleştirme ve konuşma terapisi (bir danışmanla veya bir destek grubuyla bire bir) gibi diğer zihin-beden gevşeme teknikleri stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Ve stres doğurganlığı engelleyebileceğinden, bu stresi azaltan yöntemlerden herhangi biri, bebek yapma zihin ve beden çerçevesine girmenize yardımcı olabilir .

Stres Gevşeme Teknikleri

Uyarılar: Zihin-beden gevşeme teknikleri kesinlikle olumlu bir yol olsa da, 35 yaşın üzerindeyseniz ve hamile kalmanızın altı aydan uzun sürdüğünü fark ederseniz veya 35 yaşından küçükseniz ve daha önce hamile kaldıysanız. Bir yıldan daha uzun süre hamile kalmaya çalışıyorsanız, doğal doğurganlık tedavilerinin ötesindeki seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz .

Beklerken stres seviyenizi düşürüyor olsanız bile, sizi bebek vagonuna götürecek başka yardım bulmayı ertelemek istemeyeceksiniz.

Akupunktur

Muhtemelen akupunkturun vücuttaki belirli noktalara küçük, ince iğneler sokmayı içerdiğini biliyorsunuzdur. Ama sizi rahatsız eden şeylere nasıl yardımcı olabileceğini bilemeyebilirsiniz.

Geleneksel Çin tıbbına göre, iğneler vücuttaki denge durumunu desteklemek için enerjinin (veya chi’nin) engelini kaldırır ve kan akışını arttırır. Batılı doktorlara göre, iğneler sinir sistemini ağrıyı hafifletmeye ve iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olan kimyasalları salması için uyarır. (MRI’lar akupunkturun beyinde bir etkisi olduğunu bile gösteriyor.)

Doğurganlık söz konusu olduğunda, akupunktur üreme organlarına kan akışını iyileştirebilir, hormonları uyarabilir, yumurtlamayı düzenleyebilir ve stresi azaltabilir – bunların tümü hamile kalma şansınızı artırmaya yardımcı olabilir.

akupunktur doğurganlık

Bu nedenle akupunktur sadece kadınlar için değil , en popüler doğal doğurganlık tedavilerinden biridir . Erkekler için sperm kalitesini ve sayısını artırabilir.

Akupunktur kendi başına bir tedavi olabilir veya şifalı otlar, beslenme danışmanlığı veya diğer bütünsel teknikleri içerebilen bütünsel bir tedavi planının parçası olabilir.

Uyarılar:  Uzmanlar akupunkturun yararlarını tartışıyor ve tüm çalışmalar doğurganlık cephesinde etkili olduğunu göstermiyor. Ayrıca, işe yaraması için muhtemelen düzenli akupunktur seanslarına ihtiyacınız olacak, bu da pahalı olabilir.

Ancak zaman ve para yatırmaya istekliyseniz, denemeye (ya da dürtme!) değer olabilir. Sadece saygın bir akupunktur uzmanı seçtiğinizden ve herhangi bir bitkisel takviyeyi uygulayıcınızla tartıştığınızdan emin olun.

Egzersiz Yapmak

Egzersiz, vücudunuzu şekle sokmanıza yardımcı olabilir – yani bebek-şekillendirme. Bazı araştırmalar,  orta düzeyde fiziksel aktivite yapan kadınların  doğurganlık seviyelerinde küçük bir artış görebileceğini öne sürüyor.

Bir egzersiz programı başlatmanın iyi bir fikir olmasının başka bir nedeni: Hamile kaldıktan sonra egzersiz, gebelik diyabeti gibi komplikasyon riskinizi azaltabilir  ve doğumdan sonra iyileşmenizi hızlandırabilir.

Doğurganlık için Egzersiz Yapmak

Uyarı: Çok fazla iyi şeye sahip olmak mümkündür – ve egzersiz de bir istisna değildir. Beş saat veya daha fazla yüksek yoğunluklu egzersiz gibi çok fazla yorucu fiziksel aktivite yapmak, hamile kalmayı gerçekten zorlaştırabilir, çünkü muhtemelen vücudunuzu hamile kalmak için gereken beslenmeden mahrum bırakıyor olabilirsiniz.

Ağırlık Yönetimi

Amerikan Üreme Tıbbı Derneği’ne (ASRM) göre, tüm kısırlık vakalarının yaklaşık yüzde 12’si, yetersiz veya fazla kilolu olmanın sonucudur, bu nedenle kilonuzu önerilen seviyelerde tutmanın üreme başarısı olasılığınızı artırabileceğini takip eder.

Vücut kitle indeksi (BMI) 18.4 veya daha düşük olan kadınlar östrojen hormonunu üretmeyi bırakabilir, bu da düzensiz adet döngülerine neden olabilir ve yumurtlamayı engelleyebilir (yani yumurtalıktan bir yumurtanın salınması). Aşırı kilolu veya obez olmak (25 veya daha yüksek bir BMI ile), vücudunuzun daha fazla östrojen yapmasına neden olabilir, bu da aynı şekilde döneminize müdahale edebilir ve yumurtlamanızı engelleyebilir.

Ağırlık Yönetimi Doğurganlık

Kilo alımı aynı zamanda üreme çağındaki her 10 kadından 1’ini etkileyen ve doğurganlığı engelleyebilen bir durum olan polikistik over sendromunun (PCOS) bir belirtisidir .

Uyarı: Kilo vermeye veya kilo almaya çalışmadan önce doktorunuzla konuşun. Amaç, genellikle diyet veya egzersiz alışkanlıklarınızı değiştirerek BMI’nizi sağlıklı parametreler içinde güvenli bir şekilde elde etmektir.

Diyet ve Beslenme

Hamilelik öncesi diyetinizi desteklemek için iyi bir nedene mi ihtiyacınız var? Sağlıklı bir diyet yemenin gebe kalmanıza yardımcı olabileceğine dair sağlam kanıtlar var.

Harvard Üniversitesi araştırmasına göre yüksek lifli gıdalar, bitkisel proteinler ve tekli doymamış yağlar yemek daha düşük kısırlık riski ile bağlantılı olabilir. Başka bir bonus: Sağlıklı bir diyet yemek, kilonuzu önerilen aralıkta tutmanıza yardımcı olabilir ve bu da bebek yapma başarı şansınızı artırabilir.

Diyet ve Beslenme Doğurganlık

Uyarı: Hamile kalmanıza yardımcı olacak sihirli bir diyet yoktur, ancak genel olarak, şekerli karbonhidratları ve trans yağları keserken daha fazla sebze ve sağlıklı yağ yemek iyi bir fikirdir.

Koyu yapraklı yeşillikler, hamilelik öncesi diyet için özellikle iyi bir seçimdir – uzmanlar, hamile kalmaya çalışan kadınlara hamile kalmaya çalışmadan en az bir ay önce 400 mikrogram (mcg) folik asit yemeye başlamalarını söylüyor.

Vitaminler ve Takviyeler

Sağlıklı bir diyet yemenin doğurganlık seviyenizi artırmaya nasıl yardımcı olabileceğine benzer şekilde, belirli besinlerden yeterince almak potansiyel olarak hamile kalmanıza yardımcı olabilir.

Örneğin, bazı araştırmalar hamile kalmakta güçlük çeken kadınların D, B6 ve B12 vitaminleri de dahil olmak üzere belirli besinlerde eksik olabileceğini öne sürüyor. Ve  C ve E vitaminleri gibi antioksidanları almak , vücudunuzun zararlı serbest radikallere karşı savunmasını güçlendirerek doğurganlık düzeylerini artırmaya yardımcı olabilir, bu da çok yüksek miktarlarda yumurtlamanızı veya yumurta hücrelerinin olgunlaşmasını zorlaştırabilir.

Doğurganlık Vitaminleri

Uyarı: Diyetinizde zaten yeterince besin alıyorsanız, daha fazlasını hap şeklinde almak size daha fazla bebek yapma avantajı sağlamaz – ve hatta zararlı olabilir.

Ayrıca, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bitkisel takviyeleri ilaçları düzenlediği gibi düzenlemez, bu nedenle şişedeki içeriğin etikettekilerle eşleştiğinden her zaman emin olamazsınız. Bir ek denemek istiyorsanız, önce doktorunuzla konuşun.

Kayropraktik Bakım

Bazı araştırmalar, kayropraktik uyumun (omurga ve vücudun diğer bölgelerinin manipülasyonu) doğurganlığı artırabileceğini göstermektedir. Nasıl? Üreme sistemine giden sinirler omurgadan geçer ve omurgayı manipüle etmek hormon dengesini iyileştirmeye ve hamile kalma şansını artırmaya yardımcı olabilir.

Uyarılar: Kayropraktik bakımın doğurganlığa yardımcı olabileceğine dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur, bu nedenle işe yarayacağının garantisi yoktur. Artı, tahmin edebileceğiniz gibi, kayropraktik bakımı yanlış uygulayıcının elinde tehlikeli olabilir. Omurga düzeltmeleri yapmak çok zor bir iştir, bu nedenle saygın bir chiropractor’a sevk aldığınızdan emin olmak isteyeceksiniz.

Facebook Sayfamız: Annelik Dünyası