Hamile Kalmadan Önce Alınması Gereken Vitaminler

hamile kalmadan önce hangi vitaminler alınmalı

Hamile Kalmadan Önce Alınması Gereken Vitaminler, Hamilelik düşünceniz için artık eminsiniz ve bunun için ilk yapmanız gereken şeylerden birinin de sağlıklı bir gebelik olduğunu biliyorsunuz. Bunun İçinde Vücudunuz için gerekli olan beslenme düzenine, uykuya ve tabii ki de vitaminlere ihtiyacınız olacak. Gebelik öncesi vitamin alımı önemli bir konudur ve asla ihmal edilmemelidir. Sürpriz hamileliklerde, hamile olduğunuzu öğrendiğiniz an hemen doktorunuzla irtibata geçip sizin için gerekli vitaminleri almalısınız.

Şimdi konuya ayrıntılı olarak girelim. Hamilelik öncesi hangi vitaminleri almalısın? Bu vitaminler neden önemli? Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur? Gelin bu soruların cevaplarına birlikte bakalım.

Hamilelik Öncesi Vitamin Kullanımının Önemi

Bebeğiniz sizden kan yoluyla beslenir ve gerekli olan vitaminleri de sizden kan yoluyla alır. Siz hem kendinizin hem de bebeğinizin besin ihtiyacını gidermek zorundasınız. Bu yolda vitamin ihtiyacınız kaçınılmaz olacaktır. İşte vitamin kullanımı aşağıdaki sebeplerden dolayı önemlidir.

  • Embriyo, gelişimini tamamlayabilmek için ihtiyaç duyduğu bütün gereksinimleri anneden alır.
  • Bazı vitaminler döllenmenin gerçekleşmesinde ve embriyonun rahim içine tutunmasında önemli rol oynamaktadır.
  • Annenin kan değerleri, bebekte oluşabilecek anomalilerin önlenmesinde etkili rol oynar.
  • Gebelik sırasında vitamin eksikliklerine bağlı olarak oluşan hastalıkların önüne geçer.

Hamilelik Öncesi Alınması Gereken Vitaminler

Folik Asit

Hamilelik deyince akla gelen en önemli vitaminlerden biri folik asit yani B9 vitaminidir.  Hamilelik öncesi 3 ay ve hamilelik başında 3 ay kullanılması gerekir. folik asit; bebeğin sinir sisteminin gelişmesinde, DNA sentezinde ve hücre bölünmelerinde görev alır. Eksikliğinde sinir sistemi anomalilerine yol açabilmektedir (Spina bifida, erken doğum riski gibi).

Besinlerden almak isterseniz

Yeşil yapraklı sebzelerde ve tam tahıllarda yüksek miktarda folik asit bulunur. Ispanak, brokoli, avokado, yeşil mercimek, karaciğer, yumurta sarısı, barbunya, kuşkonmaz bu besinlerin başında gelir.

Omega-3 Yağ Asitleri

Vücudumuzda üretilmeyen  bir yağdır ve mutlaka takviye edilmelidir. Bağışıklık sistemi, kalp sağlığı, göz sağlığı, beyin ve sinir sistemi için gerekli olan bir yağdır. Omega 3 hamilelikte  Omega-3, vücutta üretilmeyen bir yağdır.  Kalp sağlığından göz sağlığına, bağışıklık sisteminden sinir sistemine ve beyin gelişimine kadar birçok sistem üzerinde etkilidir. Bu da hamilelik sırasında ve öncesinde mutlaka omega-3 alınmasını gerektirir.

Omega-3, gebelik öncesi kullanıldığında anne ve bebeğin bağışıklığını kuvvetlendirmeye yardımcı olur, bebeğin organlarının oluşumunu ve gelişimini destekler. Omega-3 açısından zengin besinlerin tüketimi ya da takviye alarak bu dönemde vücudun ihtiyacı karşılanmalıdır.

Bulunduğu besinler;

Somon, uskumru, sardalye gibi yağlı soğuk su balıkları, keten tohumu, chia tohumu, ceviz, semizotu, soya fasulyesi ve avokadoda bulunur.

Demir

Demir eksikliği, genç- yaşlı tüm kadınların genel sağlık sorunu durumuna gelmiştir. Ancak hamilelerin demir mineraline olan ihtiyacı çok daha fazladır.

Hamilelikle birlikte kan hacminde artış yaşanır ve bebeğin ihtiyacı olan demirin depolanması için annenin demir depoları kullanılır. Düşük ve erken doğum riskini ortadan kaldırmak, bebekte gelişim geriliğini önlemek ve eksikliğinde oluşabilecek yorgunluk, hâlsizlik, ciltte solgunluk, nefes darlığı gibi şikâyetleri yok etmek amacıyla gebelik öncesinde demir depolarını doldurmak oldukça önemlidir.

Bulunduğu besinler;

Yumurta, ıspanak, semizotu, karaciğer, kırmızı et (yağsız), tavuk, balık, kuru baklagiller, kuru üzüm, yeşil sebzeler demirce zengin besinlerdir.

hamile kalmadan önce hangi vitaminler alınmalı2

D Vitamini

D vitamini, yağda çözünen vitaminler arasında yer alır. Özellikle üreme hormonlarının sentezlenmesinde ve kemik sağlığında büyük rol oynar. Bebeklerin gelişimi ve bağışıklık sistemi üzerinde de önemli etkileri bulunur. Bu nedenle eksikliğinde gebelik öncesinden başlanarak takviye edilmelidir.

D vitamini eksikliği besin ve takviye yoluyla giderilmeye çalışılsa da tamamen ortadan kalkmayabilir. Sadece gebelik öncesinde ve sırasında değil, sonrasında ve hayatın her döneminde D vitamince zengin gıdalarla beslenmeye dikkat edilmelidir.

Bulunduğu besinler;

Patates, yumurta, balık (ton balığı, uskumru, somon), istiridye, mantar ve süt ürünlerinde bulunur.

B Vitaminleri

B vitaminleri aynı folik asit ve C vitamini gibi suda çözünen bileşenlerdir. Fazlası idrar yoluyla dışarı atılır. Depolanamadığı için günlük olarak tüm B vitaminlerinden vücuda kazandırmanız gerekir.

B1, B2, B6 ve B12, B grubu vitaminler arasında en önemlileridir. Sinir sistemi üzerinde etkili olan B grubu aynı zamanda kanın oksijen taşımasına da yardımcıdır. Eksikliğinde enerji düşüklüğü, yorgunluk, baş dönmesi gibi şikâyetlerde ve kansızlık, unutkanlık, düşük riski gibi durumlarda artış görülür.

Bulunduğu besinler;

Muz, fıstık, ay çekirdeği, yeşil sebzeler, baklagiller (nohut, mercimek, fasulye), hayvansal gıdalar (et ve et ürünleri, yumurta, peynir, süt, yoğurt), deniz ürünleri (ahtapot, somon, ton balığı) ve kuru yemişlerde bulunur.

Çinko

Gebelik öncesi alınması gereken minerallerden bir diğeri de çinkodur. Çinko hem kadın hem de erkek üreme sistemini destekleyen bir bileşendir. Kadın ve erkek üreme hücrelerinin kalitesini artırır. Kadınlarda yumurtlamayı destekler, progesteron hormonunun üretimini artırır. DNA ve protein yapısındaki etkisi sebebiyle embriyonun gelişimine katkı sağlar. Bu nedenle özellikle bebek sahibi olmak isteyen anne adaylarının çinko değerlerine baktırmaları ve gerekiyorsa takviye etmeleri gerekir.

Bulunduğu besinler;

Kırmızı et, kabak çekirdeği, fındık, fasulye, süt ürünleri, tahıllar, ıstakoz, yengeç ve istiridye çinko bakımından oldukça zengindir. Ancak istiridye gibi deniz ürünleri tüketilecek ise iyi pişirilmesi gerekir.

C Vitamini

C vitamini birçok kişi tarafından hasta olunca bağışıklığı desteklemesi için tüketiliyor olsa da hamilelikte de önemli bir yeri vardır. Suda çözünür ve fazlası idrarla atılır. Bu yüzden günlük yeterli miktarda C vitamini almak gerekir.

C vitamini demirin emilimini artırır. Demir eksikliği yaşayanların demirce zengin gıdalarla beslenirken maksimum fayda sağlayabilmeleri için beraberinde C vitamini de tüketmeleri tavsiye edilir. Gebelik öncesi rahmi bebek için hazırlayan C vitamini, mutlaka beslenme listesinde yer almalıdır.

Bulunduğu besinler;

Portakal, mandalina, mango, domates, kivi, greyfurt, brokoli, yeşil biber, çilek ve kavun C vitaminince zengindir.

Hamile kalmadan önce alınması yararlı olacak temel vitamin ve minerallerin listesi kısaca bu şekildedir. Ancak gebelik planlıyorsanız hamilelik öncesinde rutin kan testlerinizi yaptırmanız ve hem bebek hem de sizin için elzem olan kan değerlerinizi kontrol ettirmeniz çok daha faydalı olacaktır. Herhangi bir değerinizin gerekenin altında çıkması durumunda gerekli tedaviyi uygulayabilmek ve takviye edebilmek amacıyla zaman kazanılmalıdır. Değerlerinize baktırmadan kendi iradenizle hamilelik öncesi vitamin kullanımında bulunmak doğru değildir. Vitaminlerin eksikliği gibi fazlalığı da sorun yaratabilir. Bu sebeple kan testleri, büyük önem taşır. Hamilelik planlanması ile beraber düzenli ve dengeli beslenmeye dikkat etmeli ve doktorunuza danışmadan vitamin takviyesi yapmamalısınız.

Hamilelik Öncesi

Twitter