Hamilelikte Mutlaka Tüketilmesi Gereken Gıdalar

Hamilelikte Mutlaka Tüketilmesi Gereken Gıdalar

Hamilelikte Mutlaka Tüketilmesi Gereken Gıdalar Hamilelik, yeni bir yaşam düzenine geçiş anlamına gelir. Bu süreç; sağlığınıza, rutininize ve diyetinize yeni kalıplar getirmenizi gerektirir. Hamilelikte beslenme özellikle önemlidir. Çünkü anne adayının yediği her şey bebeğin anne karnındaki gelişimini ve sağlığını etkiler. Bu nedenle hamilelikte bazı besinler tüketilmeli ve bazı şeylerden kaçınılmalıdır.

Hamilelikte Mutlaka Tüketilmesi Gereken Gıdalar

Hamilelikte Az Pişmiş Yumurta Tüketimi

Hamilelikte yenmemesi gereken besinler arasında az pişmiş yumurta en önemlisidir. Çünkü az pişmiş yumurtalar, salmonella adı verilen bir bakteri aracılığıyla çeşitli bağırsak enfeksiyonlarına neden olabilir. Yine, bu bakteri gıda zehirlenmesi için hazırlanır. Az pişmiş ve kayısı benzeri yumurtalarda Salmonella adı verilen bir bakteri tamamen ölmez, bu da hem anneye hem de bebeğe bir miktar zarar verebilir.

Haşlanmış yumurta bakteri içermediği için sarısını ve beyazını katılaşana kadar pişirmeniz önerilir. Bu yüzden çırpılmış ve haşlanmış yumurta keyfine ara vermelisiniz. Çiğ yumurta ile yapılan mayonez, krema ve dondurma gibi ürünleri tüketmeden önce iki kez düşünün.

Hamilelikte Süt Ürünleri Pastörize

Hamilelikte süt ve süt ürünleri tüketmek, kalsiyum desteği için kesinlikle gereklidir. Ancak bu ürünlerin pastörize olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Pastörize edilmemiş süt, peynir, küflü veya yumuşak peynirlerde bulunan bakteriler hassas vücudunuz için kötüdür ve gıda zehirlenmesi riskinizi artırır. Ek olarak, bu ürünlerde bulunan listeriosis, ciddi sağlık sorunlarına veya düşük yapma riskine yol açabilir. İçtiğiniz tüm sütü zararlı bakterilerden korumak için pastörize edildiğinden emin olmalısınız. Peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerinin de pastörize sütten yapıldığından emin olmalısınız.

Hamilelikte Balık Tüketiminin Önemi

Bu süre zarfında az pişmiş veya az pişmiş et ürünlerinden uzak durmak da oldukça önemlidir. Çünkü az pişmiş et toksoplazmoz riski altındadır. Et ve tavuğu bu süre zarfında hiç pembe kalmayana kadar pişirmekte fayda var. Ayrıca salam, sucuk, pastırma ve diğer ürünlerden uzak durmalısınız. Bu şarküteri ürünleri katkı maddeleri ve çok miktarda tuz ve yağ içerir. Deniz ürünleri ayrıca yüksek gıda zehirlenmesi riski taşır. Midye, istiridye ve karides gibi kabuklu deniz ürünleri dışında suşi bu dönemde kesinlikle önerilmez.

Hamilelikte balık alımını artırmak gerekir. Ancak şu anda biraz balık beslemek sakıncalıdır. Kılıç balığı ve uskumru gibi balıklarda cıva oranı yüksektir. Yüksek cıva seviyeleri, gelişmekte olan bebeğin beyin ve sinir sistemindeki normal süreçlere müdahale edebilir. Bu nedenle balık seçerken dikkatli olmalısınız.

Hamilelikte Kafein Neden Önerilmez?

Kafein; grip ilaçlarında, alerji ve ağrı kesicilerde ve bazı zayıflama ilaçlarında bulunur. Kafeinin güçlü etkileri vardır ve hamile kadınlar için önerilmez. Kesinlikle yasak olmasa da aşırı kafein bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bunun için kahve, çay, kola ve çikolatayı ölçülü içmekte fayda var. Hamilelikte kontrollü tüketilmesi gereken bir diğer içecek ise bitki çayıdır. Bitki çayı istemsiz rahim kasılmalarına ve kanamalara neden olabileceğinden dikkatli kullanılmalı ve doktor onayı ve tavsiyesi olmadan tüketilmemelidir.

Pinterest Sayfamız: Annelik Dünyası