Hamile Kalmak İsteyenlerin Yememesi Gereken Yiyecekler

Hamile Kalmak İsteyenlerin Yememesi Gereken Yiyecekler

Hamile Kalmak İsteyenlerin Yememesi Gereken Yiyecekler ve Hamileliği Engelleyen Yiyecekler Hamile kalmayı yeni düşünmeye başladıysanız , bazı diyet değişiklikleri yapmanız gerekebilir. Bunun bir kısmı sizin için her zaman iyi olan yiyeceklerden  meyve, sebze, kepekli tahıllar olurken   bir kısmı da hamile kalmaya çalışırken kaçınmanız gereken yiyeceklerdir. Yapay bileşenler, sentetik hormonlar ve potansiyel kirleticiler, gebe kalma olasılığını azaltabilir ve hatta potansiyel bir bebek için zararlı olabilir.

Yüksek Civa İçeren Balıklar

Civa miktarının yüksekliği  sinir sistemine zarar verebilir, bu da hamileyken  fetüse zarar verebileceği anlamına gelir.  Bu yüzden Kılıç balığı ve ton balığı gibi cıva açısından zengin deniz ürünleri tüketirken daha dikkatli olmakta fayda vardır.  Hamile kalmadan önce cıva oranı yüksek balık yemek, vücudunuzda cıva depoları oluşturabilir ve bu da bebeğin sinir sisteminin gelişimini etkileyebilir.

Soda

Birkaç çalışma , hem biliçsiz diyetler  hem de düzenli olarak soda tüketiminin doğurganlığı azalttığını ortaya koyuyor.  Çünkü kan şekerini çok fazla yükselten tatlandırıcılar ve bağırsak bakterilerini değiştiren yapay tatlandırıcılar  iltihaplanma ve metabolik değişikliklere neden olmaktadır. Ayrıca,bazı içeceklerde ambalaj açısından yüksek kimyasal içerebilir.

Trans Yağlar

 Cipsler,  mikrodalga patlamış mısırlar gibi gıdalarda, katı yağ ile yapılan fırınlanmış ürünlerde ve kızarmış gıdalarda bulunan trans yağlar , iltihaplanma ve doğurganlığı azaltan insülin direncine neden olabilir. Fazlası ise kan damarlarınıza zarar vererek üreme sisteminde besin akışını bozabilir. Hamile kalmaya çalışırken sperm sayısını ve kalitesini düşürdüğü için erkekler de trans yağlara dikkat etmelidir.

Glisemik İndeksi Yüksek Gıdalar

Doğurganlığınızı artırmak istiyorsanız, özellikle bu artışı yavaşlatan yiyeceklerden kaçınmak istiyorsanız, kan şekerinizi yükselten yiyeceklerden kaçının.Kan şekeri yükselmeleri iltihaba neden olabilir, hormonlarımızı değiştirebilir ve yumurtlamayı engelleyebilir.  Mümkün olduğunda rafine edilmiş olanlar yerine tam buğday ekmeği ve makarna veya esmer pirinç gibi yavaş yanan karbonhidratları seçmeye çalışın ve bunları protein, lif ve sağlıklı yağlarla birleştirin.

Az Yağlı Süt Ürünleri

Az yağlı süt, yoğurt ve diğer süt ürünlerinin androjenler, yani erkeklik hormonlarınız üzerinde etkili olabileceği düşünülüyor.  Bu yiyecekler ve içecekler, vücudunuzda adet döngünüzü engelleyebilecek derecede  androjen hormonuna neden olabilir.

Aşırı Alkol

Hamile kalabilecek kadınların alkolden tamamen uzak durması gerekmektedir. Alkol tüketimi aynı civada olduğu gibi doğurganlığı etkileyebilir ve vücudunuzdaki B vitaminini emerek hem doğurganlık için hemde hali hazırda oluşan yeni bebeğiniz için önemli derece de risk teşkil etmektedir.

Şarküteri Ürünleri

İsli et, sosis, sucuk gibi işlenmiş etler ve ayrıca tütsülenmiş balıklar bağırsakların savunma sistemini bozarak, zararlı bakterilerin üremesine neden olmaktadır. Bu ürünlerin tüketilmemesine hamilelik düşünürken ve hamileyken dikkat etmelisiniz.

Çiğ Hayvansal Ürünler

Sushi, çiğ et, deniz ürünleri ve yumurtalarının çiğ tüketime bağlı olarak fetüste bakteri oluşumuna neden olabileceği öne sürülüyor. Tüm hayvansal ürünleri iyice pişirdiğinizden emin olun.

Hamileliği Engelleyen Yiyecekler

Twitter: Annelik Dünyası