Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Ne Yapılmalı

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Ne Yapılmalı

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Ne Yapılmalı Sağlığınızı bir bebek için hazırlamak Tükettiğiniz içeceklerden yaptığınız veya yapmadığınız egzersizlere kadar sağlığınızın hemen her yönünün doğurganlığınız ve hamileliğiniz üzerinde etkisi olabileceğinden, hamilelik düşünürken yaşam tarzı alışkanlıklarınızı değiştirmek , hamile kalmanızı kolaylaştıracak ve hamileliğinizi daha güvenli hale getirecektir.

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Ne Yapılmalı

Sağlıklı Alışkanlıkları Sürdürmek

Pek çok kadın spor salonuna adım atmadan hamile kalsa da, araştırmalar ılımlı bir egzersiz programının (günde yaklaşık 30 dakika aerobik egzersiz, kuvvet antrenmanı, esneme veya kalbinizi çalıştıran egzersizler ) doğurganlığı arttırdığı öne sürüyor. Dahası, egzersiz sizi rahatlatan ve bebek yapma çabalarını daha verimli hale getiren ve iyi hissettiren endorfinleri serbest bırakır. Sadece aşırıya kaçmayın, çünkü düzenli ve uzun süreli yorucu egzersiz, özellikle vücut yağınızı çok fazla azaltırsa, yumurtlama ve gebe kalma için gereken hormon dengesini bozabilir.

Bir egzersiz rutini, sağlıklı bir kiloyu korumanıza da yardımcı olabilir; bu,   çok düşük veya çok ağır bir başlangıç ​​noktasını telafi etmek zorunda kalmadan, doğru zamanda doğru miktarda hamilelik ağırlığını almayı kolaylaştıracaktır.

Bu düzenli egzersizleri yaptıktan sonra, kahve tüketiminize bir göz atın. Kafein alımını şu anda makul düzeyde tutmak, aslında  hamile kalmanıza yardımcı olabilir . Bazı araştırmalar, çok fazla kafein tüketimini daha düşük doğurganlık seviyeleri ve artan düşük riski ile ilişkilendirmiştir. Bu nedenle kafein alımınızı günde 200 miligramdan fazla olmayacak şekilde sınırlayın. Bu, günlük toplam yaklaşık iki küçük fincan (veya 12 onsluk bir fincan) demlenmiş kahveye eşdeğerdir.

Alkol alma konusunda katı kurallar olmamasına rağmen , ağır içmenin adet döngünüzü bozabileceği, muhtemelen yumurtlamayı engelleyebileceği ve daha zor hale getirebileceği bilinmektedir. Hamile kaldığınız anı tam olarak bilemeyeceğinizden, bebeğiniz içinizde yaşamaya başlamışken içiyor olabilirsiniz, bu da bebeğiniz için tehlikeli olabilir.

Hamile Kalmadan Önce Yeterince Uyuyun

Her gece yedi ila sekiz saat arası sağlam bir uyku yakalamayı hedefiniz haline getirin. İyi bir uyku çekmek ufakta olsa üreme şansınızı arttırabilir Aslında, düzensiz bir uyku programına sahip olmanın, hamile kalma ihtimalinize yardımcı olmayacak şekilde düzensiz dönemlerin olasılığını potansiyel olarak arttırdığını göstermiştir. Ayrıca,  döngünüzü daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için bazal vücut ısınızı çiziyorsanız, en iyi sonuçları almak için yeterli ve tutarlı bir uykuya ihtiyacınız vardır.

Hamile Kalmadan Önce Yeterince Uyuyun

Hamile Kalmadan Önce Diş Sağlığınıza Dikkat Edin

Bir gebelik öncesi diş randevusu, herhangi bir diş düzeltmeniz için size zaman tanır. Çoğu diş prosedürünü hamilelik sırasında yaptırmak doğru önlemlerle güvenli olsa da, sperm yumurtayla tanışmadan önce bu işi arkanızda bırakmak kesinlikle daha akıllıca olacaktır.

Kontrolsüz periodontal hastalık ile erken doğum gibi hamilelik komplikasyonları arasında bir bağlantı olduğundan, hamile kalmadan önce diş etlerinizi iyi bir şekle sokmak için en iyi zamandır .

Hamile Kalmadan Önce Zihinsel Sağlığınıza Dikkat Edin

Depresyonun vücudunuzu herhangi bir zamanda etkileyebileceği gibi, hamilelik sırasındaki depresyon da fiziksel komplikasyonlara yol açabilir ve doğum sonrası depresyon riskinizi arttırabilir. Bu nedenle, hamile kalmadan önce kontrol altına almak özellikle önemlidir. Araştırmalar yüksek stresli kadınların daha düşük gebelik oranlarına sahip olduğunu gösteriyor.

Facebook Sayfamızı Takip Edin: Annelik Dünyası

Hamilelik Öncesi Sağlık Kontrolleri