Hamilelik Öncesi Sağlık Kontrolleri

Hamilelik Öncesi Sağlık Kontrolleri

Hamilelik Öncesi Mutlaka Yapılması Gereken Sağlık Kontrolleri

Hamilelik Öncesi Sağlık Kontrolleri Gelecekteki herhangi bir ebeveynin bildiği gibi, bebeğinize bakmak, siz doğum yapmadan çok önce başlar. Aslında bebek sahibi olmaya karar verdiğiniz andan itibaren başlamalıdır. Sağlığınızın en iyi durumda olduğundan emin olmanız hamile kalmanızı kolaylaştırabilir, hamileliğinizi kolaylaştırabilir ve bebeğinizin sağlık açısından doğru yola girmesini sağlayabilir. Bunlar, hamile kalmaya çalışmadan önce almanız gereken bazı kontrollerdir.

Hamilelik Öncesi Sağlık Kontrolleri

 1. Hamilelik Öncesi Genel Bir Kontrol

  Bekledikten sonra tonlarca doktor ziyaretiniz olacak olsa da, şimdi bir randevu ayarlamak en iyisidir. California, Laguna Hills, Saddleback Memorial Tıp Merkezi’nde kurul sertifikalı ob-gyn olan Kenneth James, “Optimal sağlıkta bir hamileliğe girmek daha sağlıklı bir hamileliğe ve daha sağlıklı bir ebeveyne yol açar” diyor. Preconception ziyaretinde, birçok soruyu cevaplamayı bekleyin. Doktorunuz sizinle kilo, beslenme, egzersiz, aldığınız ilaçlar, tıbbi geçmişiniz, adet dönemleriniz, kullandığınız doğum kontrolü, önceki gebelikleriniz ve yaşam tarzı alışkanlıklarınız hakkında konuşacaktır. Ayrıca, kan basıncı kontrolü, kan testi, pelvik muayene, Pap testi ve diğer taramalar anlamına gelebilecek sağlığınızla ilgili genel bir görüş alacaktır. Doktorunuz diyabet gibi herhangi bir kronik sağlık sorununu da ele alacaktır.

 1. Hamilelik Öncesi Aşılar

  Bu muhtemelen önyargı ziyaretinizin bir parçası olacaktır. Dr. James, hamile kalmayı planlıyorsanız, hamileliğiniz veya bebeğiniz için zararlı olabilecek hastalıklardan kaçınmak için aşılarınızın güncel olduğundan emin olmanızın önemli olduğunu söylüyor. Tdap (tetanoz, difteri ve boğmaca), Hepatit B, MMR (kızamık, kabakulak ve kızamıkçık) ve su çiçeği için aşı olduğunuzdan ve güncel olduğunuzdan emin olun. Hamilelikten önce veya hamilelik sırasında grip aşısı olabilirsiniz. Partneriniz de atış kayıtlarına bir doktora bakmalıdır. Dr. James, “Örneğin, partnerinize su çiçeği bulaşırsa, aşısızsanız size bulaştırabilir” diyor. “Üçüncü üç aylık dönemde veya doğuma yakın bir hastalık kaparlarsa, hasta olan bir partnere yeni doğmuş bir bebek getiriyorsunuz ve bebeğin bağışıklığı yok.
  Hamilelik Öncesi Aşılar

 1. Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar (CYBE)

  Tek eşli bir ilişki içinde olduğunuzdan yüzde 100 emin olsanız ve eşiniz asla hile yapmayacak olsa bile, üzgün olmaktansa güvende olmak daha iyidir. Bebeğinizin sağlığı buna bağlı olabilir. Tedavi edilmeyen CYBE hamileliğiniz ve bebeğiniz için çok ciddi sorunlara neden olabilir. Örneğin, klamidya erken doğum ve düşük doğum ağırlığı ile ilişkilendirilmiştir; belsoğukluğu düşüklere, erken doğuma neden olabilir ve düşük doğum ağırlığı; ve frengi ayrıca erken doğum, ölü doğum ve bebeğin beyni, kalbi, cildi, gözleri, kulakları, dişleri ve kemikleri dahil olmak üzere birçok organla ilgili problemlerle bağlantılıdır. Dr. James, “Doktorunuzun ilk doğum öncesi ziyareti sırasında klamidya, bel soğukluğu, HIV, hepatit ve frengi kontrolü yapması standart bakımdır” diyor. Ancak, hamile kalmadan önce her iki partnerin de taranmasını önerir. Bu şekilde tedavi görebilir ve müstakbel bebeğinizi korumak için gerekli önlemleri alabilirsiniz.
  Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

 2. Hamilelik Öncesi Genetik Test

  Gerçek test herkes için bir zorunluluk değildir, ancak tüm anne-babalar genetik testler konusunda eğitilmelidir, böylece onlar için doğru seçeneğin ne olduğu konusunda bilinçli bir karar verebilirler, diyor kadın doğum uzmanı Dr. Shona Murray ve Colorado Denver Üniversitesi’nde İleri Üreme Tıbbı Colorado Springs Direktörü. Taşıyıcı tarama adı verilen gebelik öncesi genetik testler, kontrolün içindeki bir sürüntüden alınan kan örneği veya doku kullanılarak yapılır.

  Test, sizin veya eşinizin daha sonra bebeğinize geçebilecek belirli hastalıklarla bağlantılı anormal genler taşıyıp taşımadığını belirlemeye yardımcı olacaktır. Doktorunuz, kistik fibroz (CF) ve spinal müsküler atrofi (SMA) gibi en yaygın kalıtsal bozukluklar için test yaptırmamanızı veya test yaptırmamanızı önerebilir. Siz veya eşiniz belirli etnik kökenlerden iseniz,genetik bozukluklar Dr. Murray, “Örneğin, bir çift Afrika kökenliyse orak hücre hastalığı ve talasemi veya Aşkenazi Yahudi mirasıysa Tay-Sacs hastalığı için test yapılmasını isteyebilir” diyor. Bazı çiftler, genişletilmiş taşıyıcı tarama paneli olarak bilinen şeyi yapmayı tercih eder. Dr. Murray, “Bu, CF, SMA, orak hücre ve talasemi dahil olmak üzere 300’den fazla genetik hastalığı test edecek” diyor.

  Siz ve eşiniz anormal bir gen için pozitifseniz veya biriniz bir hastalık oluşturmak için yalnızca bir kopya gerektiren (her ikisi yerine bir ebeveynden) bir gen taşıyorsanız, bu erken test hamileliği sürdürmek isteyip istemediğinize karar vermenizi sağlar. ya da değil. Ek olarak, hamile kalmadan önce tarama yapmak size embriyolardaki genetik kusurları implantasyondan önce tanımlayan in vitro fertilizasyon (IVF) ve preimplantasyon genetik testi yapma seçeneği sunar. Dr. Murray, “Bazı embriyolar etkilenecek, bazıları etkilenmeyecek” diyor. “O zaman sadece hastalığa sahip olmayacak bir embriyo transfer ederdik.” Prenatal testler hala tavsiye edilmektedir. Genetik testler sigortanız tarafından karşılanabilir veya karşılanmayabilir. Sağlayıcınıza danışın.
  Hamilelik Öncesi Genetik Test

 3. Hamilelik Öncesi Diş Kontrolü

  Evet, Kesinlikle dişleriniz hamilelik öncesi oyun planınızın bir parçası olmalıdır.
  California, Costa Mesa’daki OC Sağlıklı Smiles’ta diş hekimi olan Mark K. Nguyen, “Hamilelik sırasında vücudunuz, hamilelikte diş eti iltihabı olarak bilinen aşırı diş eti iltihabına neden olabilecek hormonal değişikliklerden geçer” diyor. “Gebelik diş eti iltihabı, diş eti hastalığına neden olan bakterilere karşı duyarlılığınızı artırır” diye ekliyor. Araştırmalar diş eti hastalığının erken doğum ve düşük doğum ağırlığı riskini artırdığını göstermiştir.

  Dr. Nguyen, “Hamilelik öncesi muayene yaptırmanın bir diğer önemli nedeni de, çocuğa verilen radyasyon miktarını azaltmak istemenizdir, bu da, diş ağrınız olmadıkça, bebek beklerken diş röntgeni çekmemeniz anlamına gelir” diyor. . ( Amerikan Diş Hekimleri Birliği’ne göreve Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Kongresi, hamilelik sırasında diş röntgeni çektirmek  , uygun koruyucularla güvenli kabul edilir .) Bu nedenle, hamile kalmadan önce ağzınızın iyi durumda olduğundan emin olmak en iyisidir. Bu şekilde herhangi bir sorunu düzeltmek için zamanınız olacak.
  Hamilelik Öncesi Diş Kontrolü

 4. Hamilelik Öncesi Akıl Sağlığı Kontrolü

  Duygusal esenlik, hamile kalmayı planlarken fiziksel sağlık kadar önemlidir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre9 kadından 1’i hamilelikten önce, hamilelik sırasında veya sonrasında depresyon yaşar. Bu nedenle, hamilelikten önce ruh sağlığınızın ve eşinizin sağlığının kontrol altında olduğundan emin olmanız çok önemlidir. Biriniz geçmişte zihinsel sağlık sorunları yaşadıysanız veya yaşadıysanız, hamileliğin kendisi semptomlara yol açabileceği veya mevcut olanları kötüleştirebileceğinden, bakım sağlayıcınızı ziyaret etmeniz iyi bir fikirdir. Dr. James, “İster bir psikologdan, psikiyatristten, alternatif şifacıdan, isterse ruhsal rehberden olsun, insanları yardım almaya teşvik ediyorum.
  Zihinsel olarak sağlıklı bir anne, zihinsel olarak sağlıklı bir bebek yapar” diyor.

  Bir profesyonel, hamilelik sırasında ve sonrasında duygusal değişimlerle başa çıkmak için daha donanımlı olmanız için size ve eşinize stresle başa çıkma araçları konusunda yardımcı olabilir. Ve eğer ilaç gerekiyorsa, anne adayları için bazı seçenekler var, bu yüzden bunları doktorunuzla dikkatlice tartışmalısınız. Sizin veya eşinizin herhangi bir akıl sağlığı sorununuz varsa, bunu tek seferlik bir ziyaret yapmayın. Tüm ailenin zihinsel olarak sağlıklı olmasını ve kalmasını sağlamak için hamilelikten önce, hamilelik sırasında ve sonrasında bakım almalısınız.
  Hamilelik Öncesi Akıl Sağlığı Kontrolü

Facebook Sayfamız: Annelik Dünyası