Hamile Kalmak Ne Kadar Sürer

Hamile Kalkmak Ne Kadar Sürer

Hamile Kalmak Ne Kadar Sürer? Her insan aynı değildir, ancak yaş, doğum kontrolü, kilo, madde bağımlılığı, ilaç kullanımı ve stres gibi faktörlerin gebe kalma şansınızı etkileyebileceğini söyleyebiliriz.

 Hamile kalmak için aslında tek bir kriter yoktur, bu da herhangi bir kişinin hamile kalmasının ne kadar sürebileceğini belirlemenin zor olduğu anlamına gelir. Hamile kalmakta sorun yaşıyorsanız, yalnız veya umutsuz değilsiniz – bu, tahmin edebileceğinizden çok daha yaygın. Buna göre 7 kadından 1 i bu tür zorluklarla karşı karşıya.Hamile Kalkmak Ne Kadar Sürer

aslında hamilelik seks yaptığınız gün başlamaz. , sperm ve yumurtanın döllenmiş bir yumurta oluşturmasının altı gün ve döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesinin altı ila 10 gün sürebileceğini açıklar. Hamilelik ancak hamileliği destekleyen hormonlar açığa çıktığı zaman gerçekleşir.

Şimdi, zaman çizelgemizin cinsel ilişkiden 12-16 gün sonra başladığını belirlediğimize göre, ilk seferde başarılı olursa, gebe kalmayı uzatabilecek faktörler arasında Yaş Faktörü, Doğum Kontrol Faktörü, Ağır Alkol ve Sigara Kullanımı, Kilo ve Stres Faktörü yer alır.  Bunları detaylıca anlatalım.

Hamilelikte Yaş Faktörü

Yakın zamandaki Araştırmalara göre, 20’li/30’lu yaşlarda, olağanüstü bir sağlık sorunu olmadan gebe kalmaya çalışan kadınların %85’i genellikle bir yıl içinde hamile kalıyor. 40’lı yaşlarındaki (42 veya daha az) kadınlara gelince, Dr. Bartos, “Hamile kalmanın daha uzun sürmesi değil, o yaşta yeterince kaliteli yumurta olmaması olabilir. Bu grupta doğurganlığı değerlendirmek için 6 aylık zaman dilimini kullanıyoruz.” 45 yaş ve üstü için Dr. Bartos, hamilelik şansının yardım almadan, gerçekten ihmal edilebilir olduğunu söylüyor.

Hamilelikte Doğum kontrolü

Çoğu doğum kontrolünün kullanımından sonra adetin tekrar düzenli olması, vücudunuzun gebe kalmaya hazır olduğunun iyi ve doğal bir işaretidir. Aşırı durumlarda bu süre 18 aya kadar uzayabilir. Dr. Bartos, “Çoğu kadın normal adet görmeye oldukça hızlı bir şekilde devam eder. normal adet kanaması, kadınların düzenli olarak yumurtlaması anlamına gelir, bu da hamilelik şansını artırır.” diye açıkladı

Hap: Genelde adet döngünüz düzenli olmasa bile hapı almayı bıraktıktan hemen sonra hamile kalmak mümkündür. Adetinizin tekrar bir rutine oturması birkaç ay sürebilir.

Progesteronlu Spiral (Minera) (rahim içi araç), rahme yerleştirilen ve doğrudan rahme az miktarda hormon (progestin) veren bir doğum kontrol yöntemidir. bu doğum kontrol yönteminin bir sağlık kuruluşu tarafından yerleştirilmesi gerekir ve beş yıla kadar etkilidir. Ortalama genç bir çiftin gebe kalma süresi yaklaşık olarak  4 ile 6 ay sürer ve bir yıl sonra çiftlerin yaklaşık olarak  %85 ile 90’ı gebe kalır.

Enjekte Edilen Koruyucular: Yumurtlamayı engelleyen progestin hormonunu enjekte etmeyi bıraktıktan sonra hamile kalmak ortalan 10 aydır.

Hamilelikte Ağır Alkol ve Sigara Kullanımı

Sigara içmek: Sigara içmek yalnızca doğurganlık sorunlarıyla bağlantılı olmakla kalmaz, aynı zamanda erken menopoza, serviks ve fallop tüplerinede  zarar verir. Yakın zamandaki araştırmalara göre hiç sigara içmemiş kadınlara kıyasla, hayatlarının bir noktasında aktif sigara içtiğini bildirenlerin kısırlığa yakalanma olasılığının yüzde 14 ve erken menopoza girme olasılığının yüzde 26 daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Alkol Kullanımı:  Ağır alkol tüketimi , yumurtalıklardan yumurta salınımını etkileyen yumurtlama bozuklukları riskinin artmasına da neden olabilir – bu, çok içen kadınların hamile kalma sürelerini artırabileceği anlamına gelir.

Her ikisi de: Dr. Bartos, “Bunlar yumurtanın (ve spermin) DNA yapısını değiştirebilir. Vaping bile buna neden olabilir. Yine de bunlar, gebe kalmanın zamanlamasını değil, gebe kalmanın kalitesini etkileyebilir.”

Hamilelikte Kilo

Hem fazla kilolu hem de zayıf olmak bir kadının yumurtlamasını olumsuz etkileyebilir. Yağ hücreleri bir miktar östrojen üretebilir. Bu nedenle, fazla kilolu olduğunuzda, gereğinden fazla östrojen yumurtlama düzenini etkileyebilir. Öte yandan, önemli ölçüde düşük kilolu olmak, östrojen üretiminin olmamasına ve yumurtlamanın dengesinin bozulmasına neden olabilir. NBC haberleri , hem erkek hem de kadının vücut kitle indeksi (BMI) 35 veya daha yüksek olan çiftlerin, daha zayıf çiftlerden yüzde 60 daha az doğurgan olduğunu bildiriyor.

Hamilelikte Stres

Stresin bir kadının döngüsünü değiştirebileceği iyi bilinmektedir. Louisville Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yumurtlama döneminde daha stresli hisseden kadınların o ay içinde hamile kalma olasılıkları yaklaşık yüzde 40 daha azdı.