Anne Olmaya Hazır Mıyım?

Anne Olmaya hazır mıyım

Anne Olmaya Hazır Mıyım?

Anne olmaya hazır mıyım? Bu soru yüzyıllardır sayısız kadının kafasında dönüp duruyor. Yıllardır anne olmayı planlayan kadınlar bile, hamilelik gerçeği ortaya çıktığında anne olmaya hazır olup olmadıklarını merak ediyor.

Kendinize sürekli “Anne baba olmaya hazır mıyım?” diye soruyorsanız. Kesinlikle yalnız değilsiniz. Hamilelik ve ebeveynlik, hayatınızda hem sevinç hem de stresli anlar yaratır

Anne Olmaya Hazır Mısın?

Bu sorunun hızlı cevapları yok. Bir bebeğe sahip olmak birçokları için mutlu bir an ama aynı zamanda yaşam tarzınızda daha fazla sorumluluk ve değişiklik içeren büyük bir yaşam değişikliği getiriyor. Bununla birlikte, bunalmış ve belirsiz hissetmek normaldir. Anne olmaya hazır olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? Bu sorular netlik kazandırmak için aşağıdaki maddelerden devam edelim.

 1. Gelecek Hedeflerim Neler ve Çocuğumla Bu Hedefleri Gerçekleştirebilir Miyim?
  İnsanların ebeveyn olmadan önce hedefleri, hayalleri ve özlemleri vardır. Kendinizi beklenmedik bir şekilde hamile bulursanız, gelecek hedefleriniz bir sürede olsa  beklemeye alınabilir. Öncelikle bunun bilinmesinde fayda var.
 1. Bir Çocuktan Sorumlu Olacak Kadar Mali Durumum Var Mı?
  Bebek sahibi olmak ve çocuk büyütmek pahalıdır ve masraflar hamilelik ve doğum deneyiminin çok ötesine geçer. En tutumlu zihniyetle bile, mali sıkıntıdan kaçınmanın bir yolu yoktur. Tıp ve çocuk bakımından çocuk bakıcılığı ve okula kadar, çocuk sahibi olmanın maliyeti yüksektir.
 1. Çocuk İçin Yaşam Tarzımı Değiştirmek Zorunda Mıyım?
  Mevcut yaşam tarzınızı ve bir bebeğiniz olursa nelerin değişmesi gerektiğini düşünün. Bir bebeğe sahip olmak liseyi bitirme, üniversiteye kaydolma, bir iş eğitim programını tamamlama veya hayalinizdeki kariyere başvurma becerinizi etkiler mi? Halen çalışıyorsanız, işiniz doğum izni veya ücretli izin sunuyor mu? Patronunuz anlayışlı olacak mı ve iş/yaşam dengesi için bir fırsat var mı? Ebeveynlik, ömür boyu sürecek bir taahhüttür. Yeni bir bebeğin mevcut planlarınızı nasıl etkileyeceğini ve bu planların değiştirilmesinin sizin ve çocuğunuz için geleceği nasıl etkileyeceğini düşünün.
 1. Bu Çocuğun Büyüyebileceği Düzgün ve İstikrarlı Bir Ev Ortamım Var Mı?
  Şu anki yaşam durumunuz nedir? Bebek büyütmek için ideal mi? Evde mi yoksa oda arkadaşlarınızla mı yaşıyorsunuz? Sınırlı alan var mı? Konutunuz geçici mi? Güvenli olmayan yaşam koşulları, yeni bebeğinizin sağlığı ve esenliği için bir tehdit oluşturur. Bebekler için uygun, istikrarlı bir yaşam ortamı yaratmak için hangi adımları atmanız gerekecek? Bu adımları atabilir misin? Bu soruların cevabını düşünmeniz bebeğiniz için gelecek kaygısına cevap olabilir.
 1. Ebeveyn Olmanın ve İş Sahibi Olmanın Sorumluluklarını Bir Arada Yürütmeye Hazır Mıyım?
  Durumunuz ne olursa olsun, sevgi dolu, tapan ve harika bir ebeveyn olabilirsiniz. Yine de, kendinizi ve bebeğinizi desteklemenin büyük sorumluluğunu üstlenmeniz gerekiyor. Örneğin, finans konusunda kim yardımcı olacak? Bir işin var mı? Ailenizin birincil geçimini sağlayan kişi sizseniz, işinizi güvence altına alabilir misiniz? Bunların hepsi bir bebek sahibi olmadan önce düşünmeniz gereken şeyler.
 1. Gebeliği Dokuz Ay İdare Etmeye Duygusal ve Zihinsel Olarak Hazır Mıyım?
  Hamilelik, bazı kadınların üstesinden gelemeyeceği fiziksel ve duygusal zorluklarla birlikte gelir. Kişisel veya tıbbi nedenlerle, hamilelik için zihinsel olarak hazır hissetmiyorsanız asla suçlu hissetmemelisiniz. Belirtildiği gibi, anne olmaya hazır olmadığınıza karar verirseniz seçenekleriniz vardır. Evlat edinme her zaman bir seçenektir.
 1. Doğru Destek Sistemine Sahip Miyim?
  Şu anda bebek sahibi olduğunuzda yanınızda size kimlerin destek olacağını düşünün. Yeni bebeğinize odaklanırken sizi fiziksel ve duygusal olarak desteklemek için kim orada olacak?  Bir molaya ihtiyacınız olduğunda size yardımcı olacak yakınlarda insanlar var mı?

Anne Olmaya hazır mıyım

Bunu tek başına yaşamak zorunda değilsin. Bebeğiniz doğduğunda yanınızda kimin olacağını kendinize sorun.

Bu soruları yanıtlamak, anne olmaya hazır olup olmadığınız konusunda kendinize daha fazla güvenmenize yardımcı olacaktır. Ancak, elbette, bu soruları yanıtladıysanız ve hazır olmadığınıza karar verdiyseniz, bu da sorun değil!

Unutmayın, ebeveyn olmaya hazır olup olmadığınızın kolay bir cevabı yoktur. Bu nedenle hamileliği yönetmenize yardımcı olacak pek çok kaynak bulunmaktadır. Kendiniz ve çocuğunuz için vereceğiniz karar ne olursa olsun, bebeğinize gösterebileceğiniz en önemli şey sevgi olacaktır.

Aile Kurmaya Hazır Mıyım? Makalemize de bakmanızı öneririz. | Facebook Sayfamızdan bizi takip Edebilirsiniz. Annelik Dünyası