Bir Çocuk Hayatınızı Nasıl Değiştirir?

bir çocuk hayatınızı nasıl değiştirir

Bir Çocuk Hayatınızı Nasıl Değiştirir? Belki de bu soruya en güzel cevap ‘Gerçekten gerçekleşene kadar ebeveyn olmanın nasıl bir şey olduğunu bilemezsiniz’ Ebeveyn olmaktan daha derin ve dönüştürücü yolculuk yoktur, bu nedenle birçok kişinin bu süreci heyecan verici olduğu kadar zorlayıcı bulması normaldir. Çocuk sahibi olmanın hayatınızı nasıl değiştireceğine dair içeriklerimizi açıklamaya başlayalım o zaman…

Zaman Kavramınız Değişecek

Bunun nedeni, çocuk sahibi olduğunuzda ona ayıracağınız vakittir. Onun uyku saatlerinden tutunda, mama saatlerine ayrıca gece beslenmesine kadar bir çok işin alacağı zaman, neredeyse boş zamanınızın kalmasına engel olacak. Çoğu kişi gibi şunu düşüneceksiniz. bebeklik öncesi günlerinizde bunca zaman gerçekte ne yaptığınızı?

Zaman aynı zamanda yeni bir anlam kazanacak, çünkü muhtemelen sadece kendi yaşam süreniz ile ilgili olarak değil, aynı zamanda çocuğunuzun ve onun potansiyel çocukları ile ilgili olarak da düşünmeye başlayacaksınız.

çocuk hayatınızı nasıl değiştirir

Endişeleneceksin, Hem de Her Zaman

Bazı ebeveynler, hamileliğin ve erken ebeveynliğin yeni ve yüksek korku algılarının gelişmesine neden olduğunu bildirmektedir. Bir zamanlar merdiven çıkmak veya hastalanmak konusunda endişe duymazken, şimdi endişe duyacaksınız.

Çocuğunuzla ilgili korkularda var tabii ki. Yeterince uyudu mu? Yeterince yedi mi? Bu kızarıklık normal mi? Normal bir hızda gelişiyor mu? Şu ya da bu hastayla temasa geçti mi?  Çocuk sahibi olmakta çeşitli sevinçler yaşarken aynı zamanda çeşitli korkulara da sahip olacağınızı ve bununla ömür boyu yaşayacağınız garanti.

Ancak, tüm bu endişeleri adım adım atmak önemlidir. Genel olarak, çoğu bebek sağlıklı, mutlu, iyi beslenmiş ve sevildiğini ve memnun olduğunu hissederek büyür. Yapabileceğiniz en iyi işi yaptığınızı kendinize hatırlatmaya devam edin ve temelleri oturtmak  için endişelerinizi kontrol altında tutun. Endişenizin ve kaygınızın kontrolden çıktığını hissediyorsanız, bunu konuşmak için mutlaka yardım alın ve bundan çekinmeyin. Mutlu ebeveyn mutlu çocuk demektir.

Yeni Organizasyon Becerileri Geliştireceksiniz

Bebek öncesi, çamaşırlarınızı nasıl yıkadığınız veya nasıl yemek hazırladığınızı pek düşünmemiş olabilirsiniz. Bir bebeğiniz olduğunda ve zaman daralıyormuş gibi hissettiğinizde, bu görevleri önceden planlamaya başlamanız olasıdır.

Neyi önceden dondurabilirsiniz? Bütün gün yağmur yağarsa çamaşırları nereye asacaksın? Yapılacaklar listenizdeki her şeyi işaretleyecek misiniz? Yaptığınız her şeyin bebeğinizin rutinine uyması gerekecek ve bu rutin bozulmasın diye çok çaba harcayacaksınız. Kendinize özel zamandan bile vazgeçeceksiniz. Günün sonunda yine de içten içe kendinizi ona ayırdığınız vakit için sorgulayacak ve vicdan azabı çekeceksiniz. Ama unutmayın… Siz bir ebeveynsiniz, süper kahraman değil (ama gizliden gizliye her ebeveyn bir süper kahramandır).

Kalbin Şişecek (Mecazi olarak)

İnsan sevgisi ve empati kapasitenizi anında arttıracak, alabileceğiniz bir ilaç olduğunu hayal edin. Bebek sahibi olmanın size yapması muhtemel olan budur. Ama merak edebilirsiniz, kalbinizde tüm bu yeni ebeveyn sevgisine yer var mı? Pekâlâ, yukarıda bahsettiğimiz tüm bu korkunun diğer yüzü, sizin için tamamen yeni bir aşk evreninin mevcut olmasıdır. Bu yüzden, bebeğinize her  baktığınızda hissettiğiniz o sevginin tadını çıkarın. Eşsiz bir duygu ve ebeveyn olmanın en harika şeylerinden biri budur.

Kendinize Daha Az Zamanınız Kalacak

Daha az uyuyacaksınız, bebeğinizi beslenmek, üzerini değiştirmek, giyindirmek ve onunla oynamak zorunda kalacaksınız; ve araba koltukları, göğüs pompaları , çamaşır yığınları ve gece yarısı süt akışlarıyla uğraşmak zorunda kalacaksınız . Böylelikle duşta daha az zamanınız, saçınız için daha az zamanınız, ütüleme için daha az zamanınız ve aynaya bakmak için daha az zamanınız kalabilir.

Gün Sonunda, evinizden veya kendinizden memnun kalmayabilirsiniz yada dışardaki görüntünüzden haz etmeyebilirsiniz fakat bebeğiniz için en güzel kişi siz ve en sıcak yer evi olacaktır.

Daha Önce Neden Yorgun Olmaktan Şikayet Ettiğinizi Merak Edeceksiniz.

A uyku, hayatınızda yeni doğmuş bir bebek sahibi olmanın ana dezavantajlarından biridir. Yorgunluk, yeni ebeveynler için ciddi bir sorun olabilir.  Gece uykunuz, beslenme ve alt değiştirme nedeniyle bölündüyse, gün içinde bebeğinizin uyuduğu saatlerde uyumaya çalışın. Bu zamanları ev işi yapmak için kullanmak yerine kendinize bakmak için kullanmayı öğrenin.

Aylarca süren uykusuzluktan kurtulacaksınız ama zor olacak ve ihtiyacınız olan uykuyu aldığınızda, gününüz daha verimli ve bebeğinizle daha neşeli geçecektir.

Daha Dikkatli Bir Tüketici Olabilirsiniz

Ebeveynler, çocuklarını neyle besledikleri konusunda doğal olarak dikkatlidir ve bunun muhtemelen beslenme düzeniniz üzerinde zincirleme bir etkisi olacaktır. Bu nedenle, daha az alkol içtiğinizi, daha fazla miktarda taze meyve ve sebze yediğinizi , organik gıdalara ilgi duyduğunuzu ve aniden güzellik ve temizlik ürünlerinizin potansiyel olarak zararlı maddeler içerip içermediğini düşündüğünüzü fark edebilirsiniz. Kaçınılmaz olarak, bunların finansal bir maliyeti olacaktır.

Partnerinizle Olan İlişkiniz Değişir

Romantizm ve seks ölmemiş olsa da, özellikle başlangıçta bu şekilde hissetme olasılığı yüksektir. Anne ve baba olarak gün sonunda  enerjiyi kaybedebilirsiniz ve ikinizde kaçınılmaz olarak uyku ve zaman kaybedersiniz. Ama Eşinizle bütün her şeyi paylaşmaya ve konuşmaya devam edin ve birbirinizin duygusal ihtiyaçlarına mümkün olduğunca yönelin ve büyük ihtimalle bunun üstesinden geleceksiniz. Ve unutmayın, dünyaya birlikte yeni bir hayat getirmiş olmanız, bağınızın aslında hiç olmadığı kadar güçlü olduğu anlamına gelir.