Hamilelikte İlaç Kullanmak

Hamilelikte İlaç Kullanmak

Hamilelikte İlaç Kullanmak

Hamilelikte İlaç Kullanmak Hamileliğiniz sırasında kendinizi kötü hissettiğiniz ve normal reçetesiz (OTC) ilaçlarınızı alıp alamayacağınızdan emin olamadığınız bir zaman gelebilir.

Bazı ilaçların hamilelik sırasında alınması güvenlidir. Ancak diğerleri değildir veya bebeğiniz üzerindeki etkileri bilinmeyebilir.

Hamile olduğunuzu doğrulamak için Doktorunuzla görüştüğünüzde, hangi ilaçları almanın uygun olduğunu ve hangi ilaçlara alternatif bulmanız gerektiğini DOKTORUNUZA MUTLAKA SORUN. Sağlık hizmeti sağlayıcınız, neyin güvenli olduğunu bilmenize yardımcı olmak için riskleri ve faydaları tartacaktır.

Ayrıca, etiketinde “doğal” yazıyor olsa bile, aldığınız alternatif ilaçlar veya takviyeler hakkında doktorunuza bilgi verin. Ve hamileyken yeni reçeteler alırsanız, onları yazan kişilerin hamile olduğunuzu bildiğinden emin olun.

Hamilelikte İlaç Kullanmak

Hamilelikte Hangi İlaçları Almak Güvenlidir?

Doğum Öncesi (Prenatal) vitaminler , hamileyken almanız güvenli ve önemlidir.
Diğer vitaminleri, bitkisel ilaçları ve takviyeleri almanın güvenliği konusunda 
Aile Hekiminize yada Doktorunuza danışın . Çoğu bitkisel Eczanede doktorun isteğine göre hazırlanan ilaç ve takviyenin hamilelik sırasında güvenli olduğu kanıtlanmamıştır.

Genel olarak, gerekli olmadıkça hamileyken herhangi bir ilaç almamalısınız.

Hamilelikte ilaç kullanılırsa ne olur?

Hamilelikte / Gebelikte kullanılan ilaçlar, rahim kasılmalarına neden olabilir ve erken doğumu tetikleyebilir. Annenin kan basıncını düşüren ilaçlar, plasentadaki kan akışını azaltabilir ve böylece Bebeğe geçen oksijen ve besin azaltır. Bu da bebeğin gelişimine olumsuz etki göstermesine neden olabilir.

Doktorunuza yada Aile Hekiminize Danışmadan Kesinlikle İlaç Kullanmayın!!!.

Hamilelikte Sağlık

Twitter: Annelik Dünyası