Hamilelikte Mide Bulantısı ve Kusma

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte Mide Bulantısı ve Kusma Ne Zaman Başlar? Hamilelikte mide bulantısı en sık görülen şikâyetlerden biridir. Kadınların %80’i hamilelik sırasında mide bulantısı yaşar. Bu dönem, gebe kalması en zor olanlardan biridir ve çok hassas olabilir. Özellikle yemeklerin kokusu onları çok rahatsız eder, genellikle çok sevdikleri yiyeceklerden iğrenebilirler veya tam tersi, genellikle hiç sevmedikleri yiyecekleri aşırı derecede arzulayabilirler. Halk arasında “Aş Erme” olarak bilinen bu durum, genellikle mevsimi olmayan sebze, meyve ve diğer yiyeceklere karşı istek uyandırır.

Hamilelikte mide bulantısının ana nedeni, vücuttaki değişiklikler tarafından salgılanan progesteron ve hormonlardır. Bu hormonal ve fiziksel nedenler çevresel faktörler tarafından tetiklenir ve farklı kokuları olumsuz etkileyebilir. Yüksek gebelik hormonlarının neden olduğu mide bulantısı birbiriyle yakından ilişkilidir. Bulantı, B-HCG hormonu ile çok yakından ilişkilidir. İkiz bebeklerde daha sık görülen ilk 3 ayda B-HCG hormonu arttıkça bulantı artar. B-HCG hormonları 3 ay sonra düştüğü için bulantı ve kusma da durdu.

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte Bulantılar Ne Zaman Bitiyor?

Bulantı hamilelik sırasında hemen başlayabilir yani normal bir adet döneminden 3-4 gün sonra kendini gösterir. Mide Bulantısı artmaya devam eder, koku ve tat alma hassasiyeti her geçen gün artar. Mide bulantısının en yoğun olduğu ve en yaygın olduğu dönem, bebeğin iki aylık olduğu dönemdir. Bulantı 3 ay sonra kayboldu. Bu durum özel durumlarda değişebilir. Örneğin, anne adaylarının yüzde 80’i mide bulantısı yaşarken, hamile kadınların yüzde 10’u 9 ay içinde mide bulantısı, kusma ve mide ekşimesi yaşar.

Bazı anne adayları test yaptırmadan hamile olduklarını anlayınca aşırı mide bulantısı yaşarken, bazı anneler hafif mide bulantısı yaşarlar. Bu süre zarfında anne adayı normalde sevdiği yiyeceklerden hoşlanmamaya başlayabilir veya tam tersine hiç sevmediği bir yemeği canı çekebilir. Bu durum halk arasında “özlem” olarak bilinir. Aşeren anneler zaman zaman tatlı veya ekşi yiyecekler isteyebilir.

Hamilelikte Mide Yanması

İlk üç ayda mide bulantısını takip eden aylarda mide ekşimesi izler. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde rahim büyür ve mideye baskı yapar. Bu basınç mide ve yemek borusunun “tonunun” azalmasına neden olur. Sonuç olarak, göğüs bölgesi yanarak prostat büyümesine neden olur. Bu yanıklar genellikle geceleri başlar ve şiddetli ağrıya neden olabilir. Bu nedenle özellikle geceleri yatmadan önce hiçbir şey yememeye ve sudan başka bir şey içmemeye özen gösterilmelidir.

Sağlıklı Bir Bebek Dünyaya Getirmek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle kadın sağlığı çok önemlidir. Çünkü sağlıklı bir kadın sağlıklı bir bebek doğurur. Emzirirken beslenmeye dikkat etmesi gerektiği gibi mide bulantısı sırasında da beslenmesine dikkat etmelidir. Anne adayı ne kadar dikkatli olursa olsun ocaktaki yemeklerden etkilenmemek mümkün değil. Bunun için evin havalandırılması ve aspiratörün çalıştırılması gerekir. Kesinlikle sigara içilen ortamlarda bulunulmamalı, oda spreyleri, parfümler ve benzeri maddeler kullanılmamalıdır. Evin geri kalanı anne adayını rahatsız edecek yiyecek, koku ve benzeri şeyler yaratmamaya özen göstermelidir. Açık havada yürümek, nefes alma ve fiziksel aktivite faydalarının yanı sıra hafif mide bulantısı sağlar.

Hamilelikte Mide Bulantısı

İnstagram Sayfamız: Annelik Dünyası