Anne Sütünü Arttıran Besinler

Anne Sütünü Arttıran Besinler

Anne Sütünü Arttıran Besinler Anne Sütünü Arttıran Besinler ve Anne Sütünü Hangi Yiyecekler Arttırır…  Anne sütü; %87 su, %3,8 yağ, %1 protein ve %7 laktozdan oluşan, bebeğinizin ihtiyaçlarına göre değiştirilebilen, dinamik anti-enfektif bir besindir. Anne sütü bebeğin en değerli besin maddesidir ve oluşumu hormonal, fizyolojik ve psikolojik faktörlerin etkilediği karmaşık bir süreçtir. Halk arasında “anne cinsiyet hormonu” veya “süt hormonu” olarak da bilinen prolaktin, doğumdan sonra en yüksek seviyelerine ulaşır ve anne sütünün oluşmasını sağlar.

Prolaktine ek olarak, “aşk hormonu” olarak bilinen oksitosin seviyeleri doğumdan sonra yükselir. Oksitosin anne sütünün meme ucuna ulaşmasını sağlayan hormondur. Sindirim sistemi henüz gelişmeyen bebekler için anne sütü en önemli besin kaynağı, sindirimi kolay ve besleyicidir. Emzirmek bebeğinizin zihinsel ve fiziksel gelişimini sağlar.

Anne Sütünü Arttıran Besinler

Anne Sütünün Önemi

Anne sütü; bebeğinizin ihtiyaçlarına göre değiştirilebilen, %87 su, %3,8 yağ, %1 protein ve %7 laktozdan oluşan dinamik anti-enfektif bir besindir. Anne sütü bebeğin en değerli besin maddesidir ve oluşumu hormonal, fizyolojik ve psikolojik faktörlerin etkilediği karmaşık bir süreçtir. Halk arasında “anne cinsiyet hormonu” veya “süt hormonu” olarak da bilinen prolaktin, doğumdan sonra en yüksek seviyelerine ulaşarak anne sütünün oluşmasını sağlar.

Prolaktine ek olarak, “aşk hormonu” olarak bilinen oksitosin seviyeleri de doğumdan sonra yükselir. Oksitosin anne sütünün meme ucuna ulaşmasını sağlayan hormondur. Anne sütü, sindirim sistemi henüz gelişmemiş bebekler için en önemli besin kaynağı, sindirimi kolay ve besleyicidir. Emzirmek bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimini sağlar.

Anne Sütünü Artıran Besinler Nelerdir?

Su: Su yaşamın en önemli parçasıdır ve anne sütünün büyük bir bölümünü oluşturur. Anne sütünü artırmak için anneler günde en az 2-3 litre su içmelidir.

Maden Suyu: Mineraller açısından zengin tamamen doğal maden suyu, tansiyonu düzenler, vücudun dengesini sağlar ve anne sütü üretimini artırmaya yardımcı olur.

Yapraklı yeşil sebzeler: Annelerin emzirme döneminde yeterli enerjiye ihtiyacı vardır. Ispanak, ısırgan, karalahana, dereotu, marul, maydanoz, roka ve semizotu gibi yeşil yapraklı sebzeler vitamin ve mineral bakımından yüksektir. Anneye ihtiyacı olan kaloriyi sağlarlar. Bu sebzeler ayrıca süt üretimini artıran hormonların salgılanmasına yardımcı olan fitoöstrojenler içerir.

Fesleğen: Bol miktarda C ve K vitamini içerir. Anne stresini azaltmaya ve süt üretimini artırmaya yardımcı olur.

Anne Sütünü Artırmak İçin Tüketilmesi Gereken Çeşitli Besinler

Yulaf ezmesi: Yüksek düzeyde demir içerir. Kan basıncını düzenler. Bu sayede anneyi sakinleştirir ve olası stresi azaltır. Stresli durumlarda baskılanan oksitosin ve prolaktin yeniden salgılanarak süt üretiminin artmasına neden olur. Yulaf aynı zamanda sütün kanallardan geçmesine yardımcı olur.

Havuç: Bir fitoöstrojen bitkisidir. Ayrıca yüksek miktarda beta-karoten ve A vitamini içerdiğinden anneye enerji sağlar.

Protein: Kırmızı et, keçi sütü, kefir, köy yumurtası, ev yapımı yoğurt, humus, nohut, mercimek, fasulye, barbunya yüksek oranda protein içerir. Onlar iyi bir enerji kaynağıdır.

Tahin: Her gün bir yemek kaşığı tahin ve pekmez kullanmak veya salatalara eklemek süt üretimini artıracaktır. Somon, süt üreten hormonları aktive eden omega 3 açısından zengindir.

Anne Sütünü Arttıran Besinler

Twitter: Annelik Dünyası